KADRA Punktu Konsultacyjnego

Iryna Safarova – psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia, oligofrenopedagog, trener AAC, konsultuje w języku polskim i ukraińskim

Prowadzę konsultacje i poradnictwo psychologiczne. Pracuję z dziećmi, nastolatkami oraz osobami dorosłymi, które doświadczają trudności osobistych, kryzysów, nadmiernego stresu czy trudności interpersonalnych. Prowadzę konsultacje w języku polskim oraz ukraińskim.  Szczególnie ważne w pracy jest dla mnie indywidualne podejście do każdej osoby, próba dostosowania narzędzi i metod do potrzeb i specyfiki danej osoby, a ponad wszystko praca nad budowaniem autentycznej, zaufanej relacji terapeutycznej. 

Tytuł magistra psychologii uzyskałam na Uniwersytecie Iwana Franki we Lwowie. Mam 13 lat doświadczenia zawodowego. Obecnie jestem w trakcie pełnego  szkolenia psychoterapeutycznego oraz oligofrenopedagogicznego. Ukończyłam II stopień Psychoterapii Katatymno-Imaginatywnej. Stale się dokształcam poprzez udział w szkoleniach, warsztatach. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji. 

Agnieszka Klötzeloligofrenopedagog, terapeuta osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeuta SAZ,  trener TUS i certyfikowany trener TUS Brick & Play, praktyk Dialogu Motywującego.

Jestem terapeutą i nauczycielem dzieci ze SPE, w tym z autyzmem. Koordynuję i prowadzę zajęcia WWRD w ADE w Jarocinie. Na człowieka patrzę całościowo. Zaglądam pod powierzchnię zachowania, poszukuję jego przyczyn i sposobów na skuteczną interwencję. Skupiam się na mocnych stronach dziecka oraz dorosłego. Pomagam odnaleźć spokój i poczucie własnej wartości. 

Motywuję rodziców do starań o własne zdrowie i dobre samopoczucie.  Zachęcam do szczerej i rzetelnej współpracy z terapeutą, bo tylko tak prowadzona terapia daje realne szanse na pozytywne efekty.

Szczególnie bliska jest mi terapia przez zabawę. Jest ona jedną z podstawowych umiejętności, którą rozwijamy w wieku wczesnodziecięcym. Ostatnim moim odkryciem SĄ KLOCKI i to jak wiele umiejętności można wypracować wykorzystując je w terapii.  Aby zgłębiać ten temat, szukam inspiracji  na specjalistycznych blogach i stronach  internetowych, w literaturze (Metoda 6 klocków, LegoⓇ w terapii autyzmu) oraz na szkoleniach, gdzie poznałam tajniki i założenia innowacyjnej metody TUS Bricks&Play wspierającej rozwój umiejętności emocjonalno-społecznych z wykorzystaniem zabaw i aktywności z klockami. Jest to metoda opracowana w Polsce na podstawie LegoⓇTherapy  udoskonalona tak, aby lepiej rozwijać umiejętności społeczno-emocjonalne zarówno młodszych jak i starszych dzieci. 

Ukończyłam kilka kierunków studiów podyplomowych, liczne kursy, szkolenia, webinary, nieustannie  dokształcam się też sama czytając fachową literaturę oraz poszukując i oglądając filmy oraz nagrania z wykładów dotyczących funkcjonowania i terapii osób ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi. 

Umiejętności praktyczne nabywałam podczas stażu w Szkole Podstawowej dla dzieci z Autyzmem przy OSW im Tylewicza w Poznaniu, przedszkolu dla dzieci z autyzmem “Familia” w Swarzędzu” pod kierunkiem dr. B. Urbaniak,  Fundacji Krok po Kroku prowadzącej zajęcia dla dzieci z autyzmem w Warszawie pod kierunkiem dr. M. Suchowierskiej, praktyk w Szkole Specjalnej w Jarocinie oraz pracy w przedszkolu integracyjnym “Marcinek” w Jarocinie. 

W swojej pracy terapeutycznej nauczyłam się, że nie da się spotkać dwojga takich samych dzieci. Podążanie za potrzebami dziecka, indywidualne dopasowanie metod i technik terapeutycznych jest tym, od czego uzależniam skuteczność terapii, natomiast atmosfera bezpieczeństwa i zrozumienia pomaga mi budować pozytywne relacje z dzieckiem. 

Stawiam przede wszystkim na rozwijanie samoobsługi, samodzielności, komunikacji oraz podstawowych kluczowych umiejętności pozwalających dzieciom na dalszy rozwój i przygotowanie się do nauki  w szkole. Pomagam wdrożyć odpowiedni system komunikacyjny, plan dnia i plany aktywności z wykorzystaniem znaków graficznych (AAC), zdjęć, gestów, przedmiotów. 

Zachęcam do wprowadzenia dopasowanego do zainteresowań dziecka systemu motywacyjnego, ustalenia pewnych zasad i norm zachowania oraz konsekwentnego ich egzekwowania. Taki usystematyzowany i przewidywalny świat powoduje, że dziecko jest spokojniejsze i łatwiej jest mu zapanować nad swoimi emocjami.

Małgorzata Nawrocka – logopeda, oligofrenopedagog, terapeuta miofunkcjonalny, terapeuta metody Johansena IAS

Jestem logopedą i oligofrenopedagogiem. Na co dzień pracuję z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzięki już posiadanemu i stale nabywanemu doświadczeniu oraz przez uczestnictwo w różnorodnych kursach i szkoleniach, stale poszerzam wiedzę, podnoszę swoje kwalifikacje i umiejętności.

W przebiegu terapii skupiam się nie tylko na procesie komunikacji czy prawidłowej wymowy. Dobieram ćwiczenia tak, aby jak najpełniej wspierać rozwój każdego pacjenta, a więc też myślenie, pamięć, uwagę. Dbam o społeczny i emocjonalny walor usprawniania mowy i komunikacji.

Jako provider metody Johansena szczególną uwagę zwracam na problemy przetwarzania słuchowego, które mają ogromny wpływ na ogólne funkcjonowanie dzieci. Ukończone kursy i szkolenia:

  • Terapia miofunkcjonalna
  • Indywidualna stymulacja słuchu Johansena IAS
  • Audiologia w logopedii
  • Terapia wad wymowy
  • Masaż logopedyczny
  • Zaburzenia posturalne dzieci
  • Terapia Integracji Sensorycznej

Anna Kamieniarczyk-fizjoterapeuta,terapeuta Integracji Sensorycznej, oligofrenopedagog

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku fizjoterapia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Już od ponad 10 lat pracuje z pacjentami z problemami neurologicznymi ,ortopedycznymi.W swojej pracy stawiam na ciągły rozwój i poszerzanie swojej wiedzy ,biorę udział w szkoleniach czy kursach (PNF,MTG,taśmy powięziowo-mięśniowe,kinezytaping,”Rehabilitacja dziecka ryzyka”,”Wspòłczesne metody usprawniania dziecka z deficytem neurologicznym”,kombinezony Dunag,PRAGMA).Praca z dziećmi zainspirowała mnie do podjęcia dalszego kształcenia na studiach podyplomowych z zakresu Integracji Sensorycznej oraz oligofrenopedagogiki.Zdobyta wiedza oraz doświadczenie pozwalają mi spojrzeć na problemy dziecka z różnych perspektyw.Podczas pracy z pacjentem indywidualnie dobieram metody terapeutyczne.Staram się podążać za dzieckiem,za jego potrzebami.

Dagmara Kościelniak – pedagog specjalny, terapeuta zajęciowy, tyflopedagog, terapeuta

wczesnego wspomagania rozwoju, terapeuta ręki, trener TUS

Jestem pedagogiem specjalnym, tyflopdagogiem, terapeutą. Ukończyłam studia na kierunku

pedagogika specjalna o specjalności terapia zajęciowa oraz wczesna interwencja i

wspomaganie rozwoju dziecka z psychomotoryką, uzyskałam również kwalifikacje do pracy

jako tyflopedagog. Ukończyłam liczne kursy, szkolenia i warsztaty: trener TUS, terapia ręki I

i II stopnia, Arteterapia drogą do twórczej integracji, komunikacja alternatywna i

wspomagająca AAC.

W swojej pracy terapeutycznej skupiam się na budowaniu relacji z drugim człowiekiem.

Uważam, że tylko w relacji, spotkaniu możliwy jest wszechstronny rozwój człowieka.

Wykorzystując wpływ relacji na rozwijanie potencjału dziecka stworzyłam autorski program

zajęć psychomotorycznych U progu edukacji, który opiera się o założenia psychomotoryki

empowermentu. Elementy tego programu wykorzystuję w pracy z dziećmi ze specjalnymi

potrzebami edukacyjnymi. Posiadam kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe, które

zdobyłam pracując z dziećmi oraz osobami dorosłymi z niepełnosprawnością. Moje

zainteresowania naukowe związane są z arteterapią jako metodą oddziaływań

terapeutycznych. W codziennej pracy wykorzystuję różne techniki arteterapeutyczne

(choreoterapię, dramę stosowaną oraz biblioterapię). Bardzo bliskie są mi słowa prof. Vity

Szulc „Moim marzeniem jest, aby sztuka była obecna wszędzie tam, gdzie są ludzie

potrzebujący pomocy”

Theme: Overlay by Kaira
Akademia Dobrej Edukacji w Pruszczu Gdańskim