W ramach zajęć logopedycznych dzieci wykonują liczne ćwiczenia mające na celu eliminowanie zaburzeń mowy. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, głosowe, rozwijające pamięć, analizę i syntezę wzrokowo-słuchową. Terapia obejmuje korygowanie wadliwych głosek i wywoływanie głosek prawidłowych, a następnie ich utrwalenie w sylabach, wyrazach, zdaniach oraz mowie spontanicznej.
Zajęcia logopedyczne mają również na celu wzbogacenie słownika dzieci, umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi pełnymi zdaniami, w poprawnej formie gramatycznej, ćwiczenie dykcji i płynnej wymowy.
Dla kogo?
Zajęcia logopedyczne przeznaczone są dla dzieci z zaburzeniami mowy, u których problemy artykulacyjne utrudniają porozumiewanie się oraz naukę szkolną.
Logopedia z elektrostymulacją
Zabiegi elektrostymulacji są skutecznym uzupełnieniem terapii logopedycznej i terapii miofunkcjonalnej. Wykorzystuje się do nich wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny.
Metoda elektrostymulacji pozwala ma oddziaływanie na cały aparat artykulacyjny, wspomagając jego działanie. Zabiegi pobudzają włókna mięśniowe, dzięki czemu następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętość mięśni. Sam zabieg trwa od 5-30 min w zależności od rodzaju zaburzenia. Można wykonać go podczas zajęć logopedycznych.
Elektrostymulacja prądami TENS/EMS przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych z:
- opóźnionym rozwojem mowy
- zaburzeniami artykulacji
- nawykowym otwieraniem ust
- zaburzeniami napięcia mięśniowego
- dysfagią
- mową nosową
- porażeniu nerwu czaszkowego
- afazją
- krztuszeniem podczas jedzenia i picia
Specjalista, łącząc wiedzę logopedyczną z anatomią nerwów czaszkowych, jest w stanie tak zaprogramować proces terapeutyczny, aby wywołać konkretną głoskę i w konsekwencji doprowadzić do jej utrwalenia. Dzięki zastosowaniu elektrostymulacji czas efektów terapii artykulacji ulega skróceniu.